GOSPODARKA


LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ



Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.

994

+18,27%

do roku 2020



996

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

80

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

41

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON



Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2021 r.

Utrzymanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych oraz podatku od nieruchomości na terenie Gminy Dobrzyniewo Duże stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Potwierdzają to w szczególności dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2021 r. do rejestru REGON, w przypadku których liczba nowych wpisów przewyższała liczbę wypisów dwukrotnie.

Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju. Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Gminy Dobrzyniewo Duże są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wysokość wpływów z tych podatków zauważanie wzrosła: w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 994,07 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 840,54.


Program Lokalnej Polityki i Promocji Gospodarczej Gminy Dobrzyniewo Duże na lata 2020-2030


Programu Lokalnej Polityki i Promocji Gospodarczej Gminy Dobrzyniewo Duże na lata 2020-2030 jest dokumentem uzupełniającym dla Strategii Rozwoju Gminy Dobrzyniewo Duże i skupia się na zagadnieniach takich, jak:

  • Wspieranie rozwoju ponadlokalnych relacji lokalnych przedsiębiorstw,

  • Tworzenie przestrzennych i technicznych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw,

  • Wspieranie rozwoju kapitału ludzkiego lokalnych mikroprzedsiębiorstw,

  • Wspieranie akumulacji kapitału mikroprzedsiębiorstw,

  • Stymulowanie inwestycji,

  • Tworzenie lokalnego klimatu przedsiębiorczości,

  • Doskonalenie relacji z przedsiębiorcami.

Jedną z zakładanych form wsparcia są m.in. Dobrzyniewskie Kawiarenki Dobrych Praktyk Małego Biznesu czy też utworzenie targowiska gminnego, jako miejsca handlu lokalnymi produktami rolnymi, ekorolnymi, sadowniczymi, pszczelarskimi, przetwórstwa spożywczego, gastronomicznymi, rzemieślniczymi, rękodzielniczymi, zielarskimi, runem leśnym itp.



zarządzanie przestrzenią



Zdjęcie przedstawia mapkę geodezyjną.

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Kształtowanie polityki przestrzennej jest kompleksowe, co wpływa na właściwe kształtowanie i zachowanie ładu przestrzennego, a jednocześnie procesy inwestycyjne są szybsze i sprawniejsze.


W Gminie Dobrzyniewo mała część powierzchni pozostaje objęta jest MPZP. m.in. z tego powodu w 2021 r. wydano 299 decyzji o warunkach zabudowy. Rejestr decyzji o warunkach zabudowy prowadzony jest w Urzędzie Gminy na wieloosobowym stanowisku ds. budownictwa i gospodarki przestrzennej.

Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W 2021 r. przystąpiono (uchwała Nr XXXIV/291/21) do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Dobrzyniewo Duże (część wsi Nowosiółki i Borsukówka).


11

Liczba MPZP

obowiązujących

0

Liczba planów

uchwalonych

296

Powierzchnia objęta

MPZP (ha)

1,84%

Powierzchnia Gminy

objęta MPZP



TERENY ZIELONE



7

Powierzchnia gruntów leśnych gminnych (ha)

6430

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

60

Drzewa posadzone w 2021 r.

40

Krzewy posadzone w 2021 r.